تبلیغات
ضد وهابیت - بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
تاریخ : شنبه 14 آذر 1394 | 01:58 ب.ظ | نویسنده : شهاب

بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است. حقیقت این است که در غرب تفکرات سلفی گری با کمک دلارهای نفتی عربستان به شدت رشد نموده است. مساجدی که عربستان در این اروپا به نام ترویج اسلام و حمایت از مسلمانان بنا می کند در حال پمپاژ تفکرات سلفی ابن تیمیه و وهابیت است.

 

تفکرات وهابیت از دو جهت خطرناک است. اول اینکه در دل تفکرات سلفی وهابیت تکفیر خوابیده  است. هر چند طرفداران این تفکر تکفیر را در زبان انکار کنند اما در عمل با تکرار واژه هایی همچون شرک و قتل که در کلمات این عده زیاد است و همچنین و نفی عرفان و جلوه های رحمانی دین مبین اسلام، در ضمیر ناخود آگاه پیروانشان خشونت را نهادینه می کنند.

 

دوم: تفکرات وهابیت زمینه های زیادی را برای جذب پیروان این نحله به سلفیه جهادی فراهم می اورد. سلفیه جهادی نه تنها قائل به کفر است بلکه جهاد علیه آنها را نیز واجب می داند. لذا علیه تمام حاکمان و پیروان آنها و کشورهای غربی که تجاوز به کشورهای اسلامی داشته اند، اعلام جهاد کرده است. این گروه خشک مغز، جهاد را دست آویز خود قرار داده است و بدون در نظر گرفتن جوانب جهاد به عملیات انتحاری دست می زند. جالب اینکه این گروه همیشه ابزاری برای غرب در رسیدن به آرزوهای خود بوده اند. حمایتها ی بی دریغ غرب از این گروه در جنگ شوروی و افغانستان و جنگ سوریه تنها نمونه ای از این حمایتها می باشد.

 

نتیجه اینکه فرانسه و غرب اگر به طور جدی خواهان جلوگیری از تکرار این حوادث هستند ابتدا باید جلوی رشد سلفیت را در غرب بگیرند. ثانیا از حمایت این گروهها و تفکرات در خاورمیانه به بهانه هایی همچون تأمین امنیت اسرائیل دست بردارد. چرا که شاید در کوتاه مدت مطلوبشان توسط آنها حاصل شود اما در بلند مدت گریبان خودشان را نیز خواهد گرفت که داعش چاقویی است که دسته اش را نیز خواهد برید. 
طبقه بندی: مناسبتها، ریشه های فکری وهابیت،
برچسب ها: داعش، فرانسه، تروریست، حوادث تروریستی، داعش در اروپا، تفکرات داعش، ریشه های فکری،

  • paper | دنیای اس ام اس | سامان