تبلیغات
ضد وهابیت - یزید هم نمی توانست از خودش این چنین دفاع کند!
تاریخ : دوشنبه 21 آذر 1390 | 09:25 ب.ظ | نویسنده : شهاب

بسیاری بر این اعتقادند كه وهابیت ادامه تفكر بنی امیه است. بر این نظریه شواهد زیادی است از جمله دفاع  جانانه بزرگان وهابیت از جانیان عاشورا. که ما در اینجا قسمتیاز نظرات ابن  تیمیه را در این مورد می آوریم.

1)قیام امام حسین (علیه السلام) مصلحتی نداشت

و در قیام (حسین) ، نه مصلحت دین بود و نه مصلحت دنیا ؛ بلکه این ظالمین سرکش بر ضد نوه رسول خدا قدرت پیدا کردند تا این که او را مظلوم و شهید کردند ؛ و در قیام او و کشته شدن او آن قدر فساد بود که اگر در شهر خود نشسته بود آن قدر فساد نمی شد !!! پس آن چیزی که او قصد آن را داشت از به دست آوردن نیکی و دفع بدی ، اصلاً حاصل نگشت ؛ بلکه بدی به سبب قیام او زیاد شد و خیر کم گردید ؛ و این سبب شرّ بزرگی شد ؛ و کشته شدن حسین سبب فتنه های بسیار گشت ؛ همان طور که کشته شدن عثمان سبب فتنه های بسیار گشت .( منهاج السنة ، ج4 ، ص 530) .

سخنان حسین بن علی علیهما السلام خود بهترین جواب به یزیدیانی مثل ابن تیمیه است.امام(علیه السلام) خود هدف از قیام خود را چنین نقل می کنند :

كسى كه سلطان ستمكیشى را ببیند كه حرام خدا را حلال می‌كند ، عهد و پیمان خدا را می‌شكند ، مخالف سنت رسول اللَّه است ، در میان مردم با گناه و عدوان رفتار می‌نماید ؛ با سخن و یا رفتار خود در برابر او قیام نكند ، خدا حق دارد كه وى را در جایی از جهنم جای دهد كه همان ظالم را جای داده است (تاریخ طبری ، ج4 ، ص307 ).

2)جرم بنی امیه ، از جرم بنی اسرائیل بیشتر نیست !

و گناه یزید بیش از بنی اسرائیل نیست ؛ بنی اسرائیل پیغمبران را می کشتند ؛ و کشتن حسین بزرگ تر از کشتن انبیا نیست. (منهاج السنة ، ج4 ،‌ ص 550).

ما به ابن تیمیه و طرفدارانش می‌گوییم : هر چند كه عمل یزید و كار‌های زشت او در طول تاریخ بشر سابقه نداشته است و هیچ عملی زشت‌تر از كشتن فرزند خاتم الأنبیاء و اسیر كردن ناموس پیامبر نیست ؛ اما در عین حال مشكلی نیست ، ما نیز می‌پذیریم كه كار یزید بزرگتر از كار بنی اسرائیل نباشد اما باید این را هم بپذیرند که همسان با آن‌ها نیز عقاب شود . بنی اسرائیل در بسیاری از آیات قرآن به صراحت لعن شده و وعده عذاب به آن‌ها داده شده است . ما به یک آیه اكتفا می‌كنیم :

إِنَّ الَّذِینَ یَكْفُرُونَ بِـَایَـتِ اللَّهِ وَیَقْتُلُونَ النَّبِیِّینَ بِغَیْرِ حَقّ وَیَقْتُلُونَ الَّذِینَ یَأْمُرُونَ بِالْقِسْطِ مِنَ النَّاسِ فَبَشِّرْهُم بِعَذَاب أَلِیم .( آلِ عِمْرَانَ / 21).

كسانى كه نسبت به آیات خدا كفر مى‏ورزند و پیامبران را به ناحق مى‏كشند ، و (نیز) مردمى را كه امر به عدالت مى‏كنند به قتل مى‏رسانند ، و به كیفر دردناك (الهى) بشارت ده !

3)یزید ، فرمان كشتن امام حسین علیه السلام را صادر نكرد!

ابن تیمیه ، دفاع از یزید و اعمال ننگین او را به جایی رسانده است كه حتی بدیهی‌ترین وقایع تاریخ را نیز انكار می‌كند . وی برای پاك سازی پرونده قطور اعمال ننگین یزید ، تلاش می‌كند ، كشته شدن امام حسین علیه السلام را به گردن دیگران بیندازد . در این باره می‌گوید :

یزید دستور کشتن حسین را نداده است ؛ و راضی به آن نبوده است ؛ بلکه از کشته شدن او اظهار درد نمود و سر حسین به سوی او حمل نگردید ؛ بلکه به سوی ابن زیاد حمل شد( مجموع الفتاوی ، ج7 ، ص 68)

قضیه دستور یزید به قتل امام حسین علیه السلام از قطعیات و متواترات تاریخ به حساب می‌آید و تمامی مسلمانان به این مطلب اذعان دارند .

ابن قتیبه در الإمامة والسیاسة نامه یزید بن معاویه به مروان را آورده كه یزید به مروان دستور داد :

بر حسین سخت بگیرید تا بیعت كند و اگر بیعت نكرد گردنش را بزنید . (الإمامة و السیاسه ،ج1، ص273)  

4)یزید حسناتی داشت كه اعمال بد او را محو می‌كند

از کجا معلوم که یزید یا غیر او از ظالمان ، از این کارش توبه نکرده باشند ؛ یا کار نیکی نداشته است که این ظلم های او را از بین ببرد ؛ و مصیبت هایی ندیده است که کفاره آن ظلم ها شود ؟ آیا خداوند او را نمی بخشد ؛ با این که خداوند فرموده است : به درستی که خداوند این را که به او شرک ورزیده شود نمی بخشد و پایین تر از این را برای هر کس که بخواهد می بخشاید !!! ( منهاج السنة ، ج 4 ،‌ ص571)

از کجا معلوم که یزید یا غیر او از ظالمان ، از این کارش توبه نکرده باشند ؛ یا کار نیکی نداشته است که این ظلم های او را از بین ببرد ؛ و مصیبت هایی ندیده است که کفاره آن ظلم ها شود ؟ آیا خداوند او را نمی بخشد ؛ با این که خداوند فرموده است : به درستی که خداوند این را که به او شرک ورزیده شود نمی بخشد و پایین تر از این را برای هر کس که بخواهد می بخشاید !!! .

واقعا اگر خود یزید می نشست و می خواست برای کارهایش توجیه کند این چنین نمی توانست فلسفه بافی کند.

طبقه بندی: وهابیت و اهل بیت، شبهات وهابیت، فتواهای جدید وهابیت،

  • paper | دنیای اس ام اس | سامان